This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
13
- Used
Regular price
£1,063.00
Regular price
Sale price
£1,063.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: U035213
Weight: 8lbs 12oz
Questions? Chat Now!
£1,063.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.850" / 12th fret - 0.915" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickups and wiring. Upper controls: rhythm/lead switch, volume and ton thumbwheels. Lower controls: on/off switch for each pickup, volume and tone knobs. |
| Pickup Measurements: | Neck - 6.2k ohms, Bridge - 6.2k ohms |
| Weight: | 8lbs 12oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This Fender Jaguar has light wear. The finish is glossy with light surface scratches throughout. There are some small dings on the back of the body. |
| Serial Number: | U035213 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are narrow with medium height and light play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7530990501

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.850" / 12th fret - 0.915" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickups and wiring. Upper controls: rhythm/lead switch, volume and ton thumbwheels. Lower controls: on/off switch for each pickup, volume and tone knobs. |
| Pickup Measurements: | Neck - 6.2k ohms, Bridge - 6.2k ohms |
| Weight: | 8lbs 12oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This Fender Jaguar has light wear. The finish is glossy with light surface scratches throughout. There are some small dings on the back of the body. |
| Serial Number: | U035213 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are narrow with medium height and light play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |