This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Fender Limited Edition American Profession II Telecaster HH Smoke 2024
Fender Limited Edition American Profession II Telecaster HH Smoke 2024
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: US24049997
Weight: 7lbs 5oz
Questions? Chat Now!
£1,055.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.880"/ 12th fret - 0.900" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original Seymour Duncan pickups and original wiring, three way pickup switch, master volume, master tone (push/pull for coil splitting.) |
| Pickup Measurements: | 1st fret - 7.5k ohms, Bridge - 16.6k ohms |
| Weight: | 7lbs 5oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case with COA included |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in very good condition. There is minimal wear present beyond light scratches in the pick guard. |
| Serial Number: | US24049997 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal wear. |
SKU: U7378343601

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.880"/ 12th fret - 0.900" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original Seymour Duncan pickups and original wiring, three way pickup switch, master volume, master tone (push/pull for coil splitting.) |
| Pickup Measurements: | 1st fret - 7.5k ohms, Bridge - 16.6k ohms |
| Weight: | 7lbs 5oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case with COA included |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in very good condition. There is minimal wear present beyond light scratches in the pick guard. |
| Serial Number: | US24049997 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal wear. |