1
/
of
10
- Used
PRS 40th Anniversary Custom 24 Sub Zero Smokeburst 2024
PRS 40th Anniversary Custom 24 Sub Zero Smokeburst 2024
Regular price
£3,805.00
Regular price
Sale price
£3,805.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 0396662
Weight: 8lbs 4oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£3,805.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.83" 12th - 0.92" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two humbuckers, a five-way selector switch, a volume pot, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | neck - 7.4 kΩ, bridge - 8.1 kΩ |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 8lbs 4oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used PRS guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching, but no notable play wear. |
| Serial Number: | 0396662 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7556623601

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.83" 12th - 0.92" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two humbuckers, a five-way selector switch, a volume pot, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | neck - 7.4 kΩ, bridge - 8.1 kΩ |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 8lbs 4oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used PRS guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching, but no notable play wear. |
| Serial Number: | 0396662 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |