1
/
of
15
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: #932938
Weight: 7lbs 14oz
$27,876.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | "D" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .92" & 12th. Fret: .99" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original Gibson P-90s with a three-position switch, two volume pots, and two tone pots. All electronics are original and show no signs of alterations or modifications. The pot codes date to 1959. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.2k Neck: 8.0k |
| Hardware: | Original tuners, nut, and bridge. |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Les Paul Junior is in good cosmetic condition for it's age. There is minor wear throughout with a few minor dings, dents, and scratches. There is moderate checking throughout as well. |
| Serial Number: | #932938 |
| Tech Notes: | This Les Paul Junior plays well with low action. The non-original frets are tall and show light wear. The guitar is being dated to 1959 based on the pot codes and serial number. |
Stay connected with us —sign up for exclusive Vault email updates on rare vintage guitars, new arrivals, and unique opportunities. Connect with a Vault Specialist today for a personalized experience!
View full detailsSKU: U6506038103

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | "D" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .92" & 12th. Fret: .99" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original Gibson P-90s with a three-position switch, two volume pots, and two tone pots. All electronics are original and show no signs of alterations or modifications. The pot codes date to 1959. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.2k Neck: 8.0k |
| Hardware: | Original tuners, nut, and bridge. |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Les Paul Junior is in good cosmetic condition for it's age. There is minor wear throughout with a few minor dings, dents, and scratches. There is moderate checking throughout as well. |
| Serial Number: | #932938 |
| Tech Notes: | This Les Paul Junior plays well with low action. The non-original frets are tall and show light wear. The guitar is being dated to 1959 based on the pot codes and serial number. |
The Vault at CME
Sign up now to get exclusive email updates on the latest vintage guitar arrivals in The Vault at Chicago Music Exchange. Connect with a Vault Specialist, preview rare Gibson, Fender, and Martin guitars, or submit your own vintage instrument or collection for appraisal, consignment, or sale.
Looking to sell your guitar?
We've worked hard for over 35 years to become the best place to sell your guitar or other music gear. Whether it is a single instrument, or a whole collection, we make the process fast, easy, and safe.