1
/
of
10
- Used
Fender American Select Mahogany Stratocaster HSS Crimson Red Transparent 2007
Fender American Select Mahogany Stratocaster HSS Crimson Red Transparent 2007
Regular price
$1,536.00
Regular price
Sale price
$1,536.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: DZ6286564
Weight: 8lbs 7oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$1,536.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.82" 12th- 0.87" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics and wiring with master volume, dual tone controls, 5-way selector switch, and an additional push button on the volume knob. |
| Pickup Measurements: | Neck- 6.6k Middle- 6.2k Bridge- 8.2k |
| Weight: | 8lbs 7oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition. There are light surface scratches present on the pickguard. |
| Serial Number: | DZ6286564 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with light play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7569090102

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.82" 12th- 0.87" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics and wiring with master volume, dual tone controls, 5-way selector switch, and an additional push button on the volume knob. |
| Pickup Measurements: | Neck- 6.6k Middle- 6.2k Bridge- 8.2k |
| Weight: | 8lbs 7oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition. There are light surface scratches present on the pickguard. |
| Serial Number: | DZ6286564 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with light play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |