1
/
of
10
- Used
Fender American Vintage Designer Edition '52 Reissue Telecaster Sunburst 2000
Fender American Vintage Designer Edition '52 Reissue Telecaster Sunburst 2000
Regular price
$2,517.00
Regular price
Sale price
$2,517.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 32298
Weight: 7lbs 11oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$2,517.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.88 - 12th: 0.92 |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original vintage style neck and bridge telecaster pickups, 1x volume, 1x tone, 3-way pickup selector switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 7.58k ohms - Bridge: 7.20k ohms |
| Weight: | 7lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | The 3 way pickup selector switch has been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with minor play wear and scratches throughout the body. |
| Serial Number: | 32298 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |
SKU: U7598729601

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.88 - 12th: 0.92 |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original vintage style neck and bridge telecaster pickups, 1x volume, 1x tone, 3-way pickup selector switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 7.58k ohms - Bridge: 7.20k ohms |
| Weight: | 7lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | The 3 way pickup selector switch has been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with minor play wear and scratches throughout the body. |
| Serial Number: | 32298 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |