This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Fender American Vintage II '57 Stratocaster Surf Green 2023
Fender American Vintage II '57 Stratocaster Surf Green 2023
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: V2321770
Weight: 7lbs 13oz
$2,360.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Alder |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Neck Profile: | Soft "V" Shape |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 5.7k Middle: 5.6k Neck: 5.5k |
| Weight: | 7lbs 13oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | V2321770 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. There is a small crack in the pickguard at the bottom screw. |
SKU: U6531958301

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Alder |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Neck Profile: | Soft "V" Shape |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 5.7k Middle: 5.6k Neck: 5.5k |
| Weight: | 7lbs 13oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | V2321770 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. There is a small crack in the pickguard at the bottom screw. |