This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Fender Custom Shop 1960 FMT Stratocaster Reissue Aged Cherry Sunburst 1996
Fender Custom Shop 1960 FMT Stratocaster Reissue Aged Cherry Sunburst 1996
Regular price
$4,037.00
Regular price
Sale price
$4,037.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: CN403656
Weight: 8lbs
$4,037.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.81" 12th- 0.95" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics and wiring with master volume, neck and middle tone controls, and 5-way selector switch. |
| Pickup Measurements: | Neck- 5.9k Middle- 6.3k Bridge- 7.4k |
| Weight: | 8lbs |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition with minimal signs of aging and play wear. The hardware is lightly tarnished with age. |
| Serial Number: | CN403656 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are narrow and tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7590691101

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.81" 12th- 0.95" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics and wiring with master volume, neck and middle tone controls, and 5-way selector switch. |
| Pickup Measurements: | Neck- 5.9k Middle- 6.3k Bridge- 7.4k |
| Weight: | 8lbs |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition with minimal signs of aging and play wear. The hardware is lightly tarnished with age. |
| Serial Number: | CN403656 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are narrow and tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |