This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Widely considered a "secret weapon" for producers looking to add some defined, yet deep low-end to their mixes, the Bass VI is one of those rare Fender models who's novelty and utility is worth its weight in gold. We took the iconic Bass VI and added our own flair to it, allowing modern-day musicians to get that classic Bass VI sound without having to track down an original.
Unique features on this vintage-inspired Bass VI include: 60 Style Oval "C"-shaped maple neck profile with a 7.25”-radius rosewood fingerboard, Bass VI wiring, 3 Lollar Jaguar single-coil pickups, Jag/Jazz adjustable bridge with threaded steel saddles and a anodized gold pickguard for timeless aesthetic.
Specs
Specs
General
| Series: | Fender Custom Shop |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | CZ572843 |
| Product Color: | Super Aged Space Dust Black |
| Relic/Aging Level: | Journeyman Relic |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Bass VI |
| Body Material: | Alder |
| Body Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
Neck
| Neck Material: | Quarter Sawn Maple |
| Neck Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Tint/Color: | Medium |
| Neck Shape: | 60 Style Oval C |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Headstock Veneer: | Matching Painted Headcap |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.555" (39.5mm) |
| Fingerboard Radius: | 7.25" (184mm) |
| Scale Length: | 30" (762mm) |
| Number of Frets: | 21 Frets |
| Neck Joint: | 4-Bolt |
| Fingerboard Inlay: | Micarta White Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
| Side Marker Inlay: | White Micarta |
| Headstock Inlay/Decal: | Bass VI |
Electronics
| Bridge Pickup: | Lollar Jaguar |
| Middle Pickup: | Lollar Jaguar |
| Neck Pickup: | Lollar Jaguar |
| Controls and Switching: | Vol, Tone, On/Off Sliders |
| Electronics Notes: | Bass VI wiring |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel/Chrome |
| Bridge: | Adjustable Jag/Jazz |
| Tailpiece: | Adjustable Jag/Jazz |
| Tuning Machines: | Vintage Style |
| Fret Wire: | Vintage Upgrade |
| Pickguard: | Anodized Gold |