This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Fender Custom Shop 50s Reissue Telecaster Relic 2-Color Sunburst 2022
Fender Custom Shop 50s Reissue Telecaster Relic 2-Color Sunburst 2022
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: R116756
Weight: 6lbs 14oz
$4,456.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | '57 Style Soft "V" |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .85" & 12th. Fret: .99" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.7k Neck: 7.5k |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 6lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This Telecaster is in very good cosmetic condition with minor wear throughout and no wear that is inconsistent with the relic. |
| Serial Number: | R116756 |
| Tech Notes: | This Telecaster plays well with low action. The frets are tall and show no wear. |
SKU: U6678015701

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | '57 Style Soft "V" |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .85" & 12th. Fret: .99" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.7k Neck: 7.5k |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 6lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This Telecaster is in very good cosmetic condition with minor wear throughout and no wear that is inconsistent with the relic. |
| Serial Number: | R116756 |
| Tech Notes: | This Telecaster plays well with low action. The frets are tall and show no wear. |