1
/
of
10
- Used
Fender Custom Shop '56 Stratocaster HSS Reissue Heavy Relic Matte Army Drab 2019
Fender Custom Shop '56 Stratocaster HSS Reissue Heavy Relic Matte Army Drab 2019
Regular price
$5,040.00
Regular price
Sale price
$5,040.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: R96255
Weight: 7lbs 10oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$5,040.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Factory relic. |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.850" / 12th fret - 0.990" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, five way switch, a volume pot, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | Neck - 5.9k ohms, Middle - 6.0k ohms, Bridge - 8.2k ohms |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case with COA and Spec Sheet included |
| Cosmetic Condition: | Factory relic. This guitar has minimal play wear. |
| Serial Number: | R96255 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7603686101

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Factory relic. |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.850" / 12th fret - 0.990" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, five way switch, a volume pot, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | Neck - 5.9k ohms, Middle - 6.0k ohms, Bridge - 8.2k ohms |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case with COA and Spec Sheet included |
| Cosmetic Condition: | Factory relic. This guitar has minimal play wear. |
| Serial Number: | R96255 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |