
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Factory relic. |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.810"/ 12th fret - 0.950" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | P90 neck pickup, Seymour Duncan bridge pickup, three way pickup selector, volume, and tone (push/pull). |
| Pickup Measurements: | Neck - 19.1k ohms, Bridge - 26.6k ohms |
| Hardware: | Vibramate bridge and tailpiece. Bigsby vibrato. |
| Weight: | 8lbs 3oz |
| Modifications/Repairs: | The original bridge has been replaced with a Vibramate bridge and Bigsby vibrato. The serial number would have been on the original bridge. The serial number can be found on COA but not the guitar. |
| Case Details: | Original Hardshell Case with COA included |
| Cosmetic Condition: | Factory relic. This guitar has minimal wear. |
| Serial Number: | R10806 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |