This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Fender Japan Traditional 70s Telecaster Custom Black 2018 LEFTY
Fender Japan Traditional 70s Telecaster Custom Black 2018 LEFTY
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: JD18006529
Weight: 8lbs 5oz
$1,525.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Ash |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "U" Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 41.00 mm |
| Electronics: | Original pickups. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.68 k Ω Bridge - 5.82 k Ω |
| Weight: | 8lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Serial Number: | JD18006529 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are tall and show minimal wear. |
SKU: U6581882901

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Ash |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "U" Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 41.00 mm |
| Electronics: | Original pickups. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.68 k Ω Bridge - 5.82 k Ω |
| Weight: | 8lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Serial Number: | JD18006529 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are tall and show minimal wear. |