This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Fender Johnny Marr Signature Jaguar Olympic White 2023
Fender Johnny Marr Signature Jaguar Olympic White 2023
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: V2325830
Weight: 7lbs 9oz
$2,643.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/16" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two single coils, a four-way selector switch, a volume pot, a tone pot, a master bright switch, and a position 4 bright switch. |
| Pickup Measurements: | neck - 5.3 kΩ, bridge - 6.1 kΩ |
| Weight: | 7lbs 9oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching. There is some light finish wear on the fingerboard behind the nut. |
| Serial Number: | V2325830 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minimal play wear. |
SKU: U6852411215

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/16" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two single coils, a four-way selector switch, a volume pot, a tone pot, a master bright switch, and a position 4 bright switch. |
| Pickup Measurements: | neck - 5.3 kΩ, bridge - 6.1 kΩ |
| Weight: | 7lbs 9oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching. There is some light finish wear on the fingerboard behind the nut. |
| Serial Number: | V2325830 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minimal play wear. |