This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: K026632
Weight: 5lbs 10oz
$1,527.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Mahogany |
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Neck Profile: | Soft "V" Shape |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Non-original Lace-Sensor middle pickup. All other electronics are original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 5.6k Middle: 12.6k Neck: 5.7k |
| Weight: | 5lbs 10oz |
| Modifications/Repairs: | Lace-Sensor middle pickup. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition for it's age. There is scratching, small dings/dents, and play wear throughout. |
| Serial Number: | K026632 |
| Tech Notes: | This ST-54 plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |
SKU: U6598649901

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Mahogany |
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Neck Profile: | Soft "V" Shape |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Non-original Lace-Sensor middle pickup. All other electronics are original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 5.6k Middle: 12.6k Neck: 5.7k |
| Weight: | 5lbs 10oz |
| Modifications/Repairs: | Lace-Sensor middle pickup. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition for it's age. There is scratching, small dings/dents, and play wear throughout. |
| Serial Number: | K026632 |
| Tech Notes: | This ST-54 plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |