This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Fender Stevie Ray Vaughan Stratocaster Sunburst 2004
Fender Stevie Ray Vaughan Stratocaster Sunburst 2004
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: SZ5051973
Weight: 8lbs 2oz
$1,807.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 5.88kΩ Middle: 5.83kΩ Neck: 5.78kΩ |
| Weight: | 8lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Serial Number: | SZ5051973 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |
SKU: U6069588701

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 5.88kΩ Middle: 5.83kΩ Neck: 5.78kΩ |
| Weight: | 8lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Serial Number: | SZ5051973 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |