This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
21
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 209820
Weight: 6lbs 15oz
$12,547.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | The top of the body has been refinished. The sides and back maintain the original finish. |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .84" & 12th. Fret: .90" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original pickups with the original pots, switch, and caps. In addition to solder joints being touched up and cloth wire being added, the neck pickup has been rewound and a new cover has been installed. The pots display 1966 dates. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.5k Neck: 7.3k |
| Hardware: | Original tuners, nut, saddles, and bridge. |
| Weight: | 6lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | -Top has been refinished. -Rewound neck pickup. -Non-original pickup cover. -Rewire. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Telecaster is in good cosmetic condition with heavy play wear throughout. The finish shows chipping, dings, dents, and checking throughout. |
| Serial Number: | 209820 |
| Tech Notes: | This Telecaster plays well with low action. The original frets are thin and show moderate wear. |
SKU: U6834944707

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | The top of the body has been refinished. The sides and back maintain the original finish. |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .84" & 12th. Fret: .90" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original pickups with the original pots, switch, and caps. In addition to solder joints being touched up and cloth wire being added, the neck pickup has been rewound and a new cover has been installed. The pots display 1966 dates. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.5k Neck: 7.3k |
| Hardware: | Original tuners, nut, saddles, and bridge. |
| Weight: | 6lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | -Top has been refinished. -Rewound neck pickup. -Non-original pickup cover. -Rewire. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Telecaster is in good cosmetic condition with heavy play wear throughout. The finish shows chipping, dings, dents, and checking throughout. |
| Serial Number: | 209820 |
| Tech Notes: | This Telecaster plays well with low action. The original frets are thin and show moderate wear. |