1
/
of
9
- Used
Gibson Custom '57 Les Paul Goldtop Reissue Gold 1997
Gibson Custom '57 Les Paul Goldtop Reissue Gold 1997
Regular price
$4,181.00
Regular price
Sale price
$4,181.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 77288
Weight: 9lbs 4oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$4,181.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .91" 12th - 1.01" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Both pickups have been wired for a push pull. Pickups have been replaced with Bare Knuckle pickups. Jensen capacitors have been installed. All other electronics are original. |
| Pickup Measurements: | Neck - 6.6k ohms Bridge - 7.6k ohms |
| Weight: | 9lbs 4oz |
| Modifications/Repairs: | Kluson locking tuners have been installed. Both pickups have been wired for a push pull. Pickups have been replaced with Bare Knuckle pickups. Jensen capacitors have been installed. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with play wear and age present through out the body. There is a series of small dents on the bass side of the body near the bridge. |
| Serial Number: | 77288 |
| Tech Notes: | Guitar plays well with low action and optimal relief in the neck. Frets have a medium amount of play wear. |
SKU: U7551634501

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .91" 12th - 1.01" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Both pickups have been wired for a push pull. Pickups have been replaced with Bare Knuckle pickups. Jensen capacitors have been installed. All other electronics are original. |
| Pickup Measurements: | Neck - 6.6k ohms Bridge - 7.6k ohms |
| Weight: | 9lbs 4oz |
| Modifications/Repairs: | Kluson locking tuners have been installed. Both pickups have been wired for a push pull. Pickups have been replaced with Bare Knuckle pickups. Jensen capacitors have been installed. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with play wear and age present through out the body. There is a series of small dents on the bass side of the body near the bridge. |
| Serial Number: | 77288 |
| Tech Notes: | Guitar plays well with low action and optimal relief in the neck. Frets have a medium amount of play wear. |