1
/
of
10
- Used
Gibson Custom '58 Les Paul Standard Reissue Iced Tea Burst 2024
Gibson Custom '58 Les Paul Standard Reissue Iced Tea Burst 2024
Regular price
$5,040.00
Regular price
Sale price
$5,040.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 841318
Weight: 8lbs 14oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$5,040.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .91" (1st fret), 1.01" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 7.8k (neck), 7.8k (bridge) |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 8lbs 14oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Gibson Les Paul is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. There are a few small finish chips on the edges of the headstock. |
| Serial Number: | 841318 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear. |
SKU: U7607343001

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .91" (1st fret), 1.01" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 7.8k (neck), 7.8k (bridge) |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 8lbs 14oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Gibson Les Paul is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. There are a few small finish chips on the edges of the headstock. |
| Serial Number: | 841318 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear. |