1
/
of
12
- Used
Gibson Custom '63 ES-335 Reissue "CME Spec" Lightly Aged Ebony
Gibson Custom '63 ES-335 Reissue "CME Spec" Lightly Aged Ebony
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: CME027
Weight: 8lbs 4oz
$7,161.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Body Details: | Maple top, back, and sides. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .83" & 12th - .92" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Mahogany neck with a bound rosewood fingerboard and split inlays. |
| Electronics: | Original Gibson humbuckers with a three-position switch, two volume pots, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.02kΩ Neck: 7.96kΩ |
| Hardware: | Original Gibson tuners, nut, bridge, and tail-piece. |
| Weight: | 8lbs 4oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is aged from the factory but is in good cosmetic condition with moderate play wear throughout. The hardware is heavily tarnished. |
| Serial Number: | CME027 |
| Tech Notes: | This ES-335 plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall and show light play wear. It has been properly setup and intonated in standard tuning. |
Stay connected with us —sign up for exclusive Vault email updates on rare vintage guitars, new arrivals, and unique opportunities. Connect with a Vault Specialist today for a personalized experience!
View full detailsSKU: U5746855101

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Body Details: | Maple top, back, and sides. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .83" & 12th - .92" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Mahogany neck with a bound rosewood fingerboard and split inlays. |
| Electronics: | Original Gibson humbuckers with a three-position switch, two volume pots, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.02kΩ Neck: 7.96kΩ |
| Hardware: | Original Gibson tuners, nut, bridge, and tail-piece. |
| Weight: | 8lbs 4oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is aged from the factory but is in good cosmetic condition with moderate play wear throughout. The hardware is heavily tarnished. |
| Serial Number: | CME027 |
| Tech Notes: | This ES-335 plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall and show light play wear. It has been properly setup and intonated in standard tuning. |
The Vault at CME
Sign up now to get exclusive email updates on the latest vintage guitar arrivals in The Vault at Chicago Music Exchange. Connect with a Vault Specialist, preview rare Gibson, Fender, and Martin guitars, or submit your own vintage instrument or collection for appraisal, consignment, or sale.
Looking to sell your guitar?
We've worked hard for over 35 years to become the best place to sell your guitar or other music gear. Whether it is a single instrument, or a whole collection, we make the process fast, easy, and safe.