This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .82" & 12th. Fret: .91" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 13.3k Neck: 7.8k |
| Hardware: | Non-original tuning buttons. Original Grover Kidney shaped buttons are included in the case. All other hardware is original. |
| Weight: | 7lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | -Non-original tuner buttons. Original Grover Kidney shaped buttons are included in the case. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with minor wear throughout. |
| Serial Number: | 080141 |
| Tech Notes: | This SG plays well with medium action. The frets are tall and show light wear. |