
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | There is a section of overspray on the back of the treble side horn, possibly covering a small crack repair. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.92" 12th - 1.02" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a P90, a volume pot, and a tone pot. The pot codes date to 1962. |
| Pickup Measurements: | 9.3 kΩ |
| Hardware: | The tuners have been replaced. The underside of the treble side of the bridge has been shaved down. The screws holding the trapeze and pickguard are non-original. |
| Weight: | 5lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | There is a section of overspray on the back of the treble side horn, possibly covering a small crack repair. The tuners have been replaced. The underside of the treble side of the bridge has been shaved down. The screws holding the trapeze and pickguard are non-original. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Gibson guitar has aged well and is in good condition. The finish is glossy with checking, light scratches, and some small dings and chips. The back of the neck is well worn, especially where a player's thumb would rest. The metal hardware is lightly tarnished with age. The inlays at the 9th and 21st frets are missing. |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and low with moderate play wear. |