This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | The back of the neck and body has been oversprayed. There may also be a small touchup on the treble side of the back of the neck; the remainder of the finish is original. |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany neck-through-body design with solid mahogany wings. There is a spot on the front of the bass waist which appears to have been sanded to remove a sticker. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .81" (1st fret), 1.00" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Neck-through-body design with two piece mahogany neck, unbound rosewood fretboard, dot inlays, and headstock truss rod adjustment. There is a small 2-3" stretch on the back of the headstock transition which appears darker under a blacklight. It's possible this is a repaired crack and finish touchup, however there are no other visible signs of a repair to tell. |
| Electronics: | Original Gibson Firebird pickups with embossed patent numbers on the back, and original electronics with 3-way toggle switch and volume/tone controls for both pickups. The tone caps have been replaced, and the pot codes date to 1976. |
| Pickup Measurements: | 6.1k (neck), 6.1k (bridge) |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 8lbs |
| Modifications/Repairs: | -Back of the guitar has been oversprayed -Possible crack repair & finish touchup on back of headstock transition -Replaced tone caps |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has nice aging present, with various small dents, dings, and light scratches from use. There is a spot on the front of the bass waist which appears to have been sanded, and the back of the body/neck has been oversprayed. The back of the body has moderate buckle rash, and the hardware is nicely tarnished. |
| Serial Number: | 00230476 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The wide frets are low with light play wear. The serial number dates the guitar to 1976. |