This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .85" (1st fret), 1.00" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickups and electronics; one pickup wire has been spliced. |
| Pickup Measurements: | N/A due to wiring scheme |
| Weight: | 9lbs 8oz |
| Modifications/Repairs: | -Spliced pickup wire -One mounting tab on the neck pickup has been repaired with epoxy |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Gibson bass is in good condition, with overall light signs of wear on the glossy finish. There is mild buckle rash on the back, and some finish wear on the headstock. |
| Serial Number: | 73329024 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action, and the wide frets are low with minimal wear. The serial number dates to 1979. |