1
/
of
9
- Used
Regular price
$2,237.00
Regular price
Sale price
$2,237.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 11849079
Weight: 4lbs 6oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$2,237.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Walnut |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .88" 10th- .91" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original active under-saddle pickup. |
| Weight: | 4lbs 6oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only monr scuffs and surface scratches. |
| Serial Number: | 11849079 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play wear. The guitar has a right handed pick guard, but the neck side dots are positioned for lefty. The saddle slant is also compensated for left handed guitar. |
SKU: U7599929301

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Walnut |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .88" 10th- .91" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original active under-saddle pickup. |
| Weight: | 4lbs 6oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only monr scuffs and surface scratches. |
| Serial Number: | 11849079 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play wear. The guitar has a right handed pick guard, but the neck side dots are positioned for lefty. The saddle slant is also compensated for left handed guitar. |