This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .79" & 12th. Fret: .95" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original "Pat. No." humbuckers with the original components and wiring. The pots display 1973 dates. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.8k Neck: 7.3k |
| Hardware: | Original tuners, bridge, and tail-piece. The nut is not original. At some point, a different set of tuners were installed and because of this, the tuner peg holes were reamed out to fit the aftermarket tuners. The original set was installed back and the tape was placed on the bushings so that they fit snugly. There are screws holes on the back side of the headstock from the previous aftermarket tuners. |
| Weight: | 9lbs 10oz |
| Modifications/Repairs: | -Non-original nut. -Tuning peg holes were reamed out to fit larger aftermarket tuners. The original were re installed and tape was placed on the bushings so they fit snugly. There are screw holes on the back of the headstock werr the aftermarket tuners were screwed down. -Touched up solder joints. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Les Paul is in good cosmetic condition with moderate wear throughout. The finish is free from major checking with minor dings, dents, and scratches present. |
| Serial Number: | 181263 |
| Tech Notes: | This Les Paul plays well with low action. The original frets are thin and show moderate wear. This guitar is being dated to 1973 based off the serial number and pot codes. |