1
/
of
10
- Used
Regular price
$5,041.00
Regular price
Sale price
$5,041.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 98028332
Weight: 9lbs 14oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$5,041.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.82" 12th- 0.96" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original Gibson USA embossed humbuckers with dual volume and tone controls and three-way toggle. |
| Pickup Measurements: | Neck- 11.2k Bridge- 13.4k |
| Hardware: | The strap buttons have been replaced. The rest of the hardware is original. |
| Weight: | 9lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | The strap buttons have been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition with expected signs of aging and play wear. There are light scratches on the top and pickguard. The hardware is lightly tarnished with age. There is mild belt buckle rash present on the back. |
| Serial Number: | 98028332 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are tall with light play wear. |
SKU: U7605367804

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.82" 12th- 0.96" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original Gibson USA embossed humbuckers with dual volume and tone controls and three-way toggle. |
| Pickup Measurements: | Neck- 11.2k Bridge- 13.4k |
| Hardware: | The strap buttons have been replaced. The rest of the hardware is original. |
| Weight: | 9lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | The strap buttons have been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition with expected signs of aging and play wear. There are light scratches on the top and pickguard. The hardware is lightly tarnished with age. There is mild belt buckle rash present on the back. |
| Serial Number: | 98028332 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are tall with light play wear. |