1
/
of
10
- Used
Regular price
$1,817.00
Regular price
Sale price
$1,817.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 223950213
Weight: 7lbs 3oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$1,817.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.82" 12th- 0.93" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics and wiring with master volume and master tone. |
| Pickup Measurements: | 7.71k ohms |
| Weight: | 7lbs 3oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in very good cosmetic condition with minimal signs of aging and play wear. |
| Serial Number: | 223950213 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |
SKU: U7598382201

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.82" 12th- 0.93" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics and wiring with master volume and master tone. |
| Pickup Measurements: | 7.71k ohms |
| Weight: | 7lbs 3oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in very good cosmetic condition with minimal signs of aging and play wear. |
| Serial Number: | 223950213 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |