1
/
of
13
- Vintage
Regular price
$6,131.00
Regular price
Sale price
$6,131.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 72069034
Weight: 9lbs 9oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$6,131.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.79" 12th- 0.95" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original patent number-embossed humbuckers with dual volume and tone controls and three-way toggle. The pots date to 1979. |
| Pickup Measurements: | Neck- 7.5k Bridge- 7.5k |
| Hardware: | The switch tip has been replaced. The rest of the hardware is original. |
| Weight: | 9lbs 9oz |
| Modifications/Repairs: | The switch tip has been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition with light signs of aging and play wear. There are a few small dents along the sides and back. |
| Serial Number: | 72069034 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide with light play wear. The serial number dates to 1979. |
SKU: U7538393103

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.79" 12th- 0.95" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original patent number-embossed humbuckers with dual volume and tone controls and three-way toggle. The pots date to 1979. |
| Pickup Measurements: | Neck- 7.5k Bridge- 7.5k |
| Hardware: | The switch tip has been replaced. The rest of the hardware is original. |
| Weight: | 9lbs 9oz |
| Modifications/Repairs: | The switch tip has been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition with light signs of aging and play wear. There are a few small dents along the sides and back. |
| Serial Number: | 72069034 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide with light play wear. The serial number dates to 1979. |