1
/
of
10
- Used
Gibson Luthier's Choice Advanced Jumbo Koa w/OHSC Sunburst 2006
Gibson Luthier's Choice Advanced Jumbo Koa w/OHSC Sunburst 2006
Regular price
$4,907.00
Regular price
Sale price
$4,907.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 01966019
Weight: 4lbs 4oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$4,907.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original sunburst finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Koa |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.875" / 10th fret - 0.960" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 4lbs 4oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with light wear. The finish is glossy with fine surface scratches and shallow dings throughout. Light finish checking is visible in some areas along the binding. |
| Serial Number: | 01966019 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |
SKU: U7596643501

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original sunburst finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Koa |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.875" / 10th fret - 0.960" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 4lbs 4oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with light wear. The finish is glossy with fine surface scratches and shallow dings throughout. Light finish checking is visible in some areas along the binding. |
| Serial Number: | 01966019 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |