This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original cherry finish. |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .82" & 12th. Fret: 1.01" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original Gibson P-90s with a three-position switch, two volume pots, and two tone pots. Some solder joints have been touched up. The pot codes display 1964 dates. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.5k Neck: 8.2k |
| Hardware: | Original tuners, nut, pickguard, knobs, and tremolo. The bridge is not original. It is a modern reproduction of the correct part. |
| Weight: | 7lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | -Refret -Touched up solder joints. -Non-original bridge. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage SG show heavy play wear. The cherry finish has dulled with time and shows checking, dings, dents, and scratches throughout. |
| Serial Number: | 250278 |
| Tech Notes: | This SG plays well with low action and optimal neck relief. The non-original frets are tall and show moderate wear. This guitar is being dated to 1966 based on cosmetic appointments. |