
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish with touchups around the neck heel. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.90" 10th- 0.98" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Hardware: | The endpin, bridge, saddle, bridge pins, frets, nut, and tuners have all been replaced. The truss rod cover and pickguard are original. |
| Weight: | 4lbs 10oz |
| Modifications/Repairs: | There are two repaired cracks on the top; one along the center seam, and one on the treble side of the fingerboard tongue. There is another crack on the back of the treble side lower bout that has been repaired with a cleat. The bridge, saddle, and bridge pins have all been replaced, and the originals are included in the case. There is a filled hole on the treble side lower bout from where electronics were previously installed. Some of the binding has been reglued. The neck has been reset, and the finish around the heel has been touched up. The neck has been refretted and the nut has been replaced. The original nut is included. The tuners have been replaced, and the originals are included in the case as well. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition with expected signs of aging and play wear. There is light finish checking throughout the body and neck. There is a repaired crack along the center seam of the top. There is a filled hole on the treble side lower bout from where electronics were previously installed. The pickguard has shrunk slightly with age. There is some finish bubbling on the bass side waist. There is another visible repaired crack on the back of the treble side lower bout. |
| Serial Number: | T38561 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are wide and tall with minimal play wear. The factory order number dates to 1958. |