This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Brass |
| Body Details: | Bell brass body. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Padauk |
| Neck Profile: | Medium "V" |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.85" 9th - 1.03" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25" |
| Neck Details: | Mahogany neck with unbound padauk fingerboard and dot inlays. |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 8lbs 11oz |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used guitar is in very good condition. The finish is matte with some surface scratches and some minuscule spots of tarnish. |
| Serial Number: | CAXR231379 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with medium action. The frets are wide and tall with minimal play wear. |