This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
PJ50E
With PF Performance guitars, you get professional features, quality, and great sound at extremely inexpensive prices backed by the Ibanez name and quality.
Specs
Specs
General
| Series: | Ibanez Acoustics |
| Product Color: | Open Pore Vintage Amber Sunburst Top, Open Pore Natural Back and Sides |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Jumbo |
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Meranti |
| Body Finish: | Open Pore Polyurethane |
| Top Material: | Spruce |
| Rosette: | Water decal |
Neck
| Neck Material: | Meranti |
| Neck Finish: | Open Pore Polyurethane |
| Fingerboard Material: | Nandu Wood |
| Nut Material: | Plastic |
| Nut Width: | 1.65" (42mm) |
| Fingerboard Radius: | 10" (250mm) |
| Scale Length: | 25.5" (648mm) |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Dovetail |
| Fingerboard Inlay: | White dot |
| Inlay Shape: | Dots |
Electronics
| Acoustic Electronics: | Ibanez Undersaddle pickup. Ibanez AEQ-2T preamp w/Onboard tuner |
| Controls and Switching: | 1 Volume, Bass, Treble |
| Electronics Notes: | Tuner on/off switch |
Hardware
| Bridge: | Nandu Wood |
| Tuning Machines: | Chrome Die-cast tuners (15:1 gear ratio) |
| Pickguard: | Tortoise |
| Bridge Pins: | Ibanez Advantage bridge pins |