This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Basswood |
| Body Details: | Solid basswood body. |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | D |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.70" 12th - 0.79" |
| Fingerboard Radius: | 17.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Bolt-on maple neck with unbound rosewood fingerboard and dot inlays. |
| Electronics: | The neck pickup has been replaced with an Ibanez V7 humbucker and the bridge pickup has been replaced with an Ibanez V8 humbucker. The guitar has two humbuckers, one single coil pickup, a five-way selector switch, a volume pot, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | neck - 9.3k ohms, middle - 9.5k ohms, bridge - 15.5k ohms |
| Hardware: | The nut clamping blocks have been replaced. |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | -The nut clamping blocks have been replaced. |
| Case Details: | Multiple case options available. Please inquire for details. |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good condition. The finish is glossy with surface scratching and some small dings throughout. The guitar shows assorted finish chips of varying sizes along the edge of the body on the treble side. The headstock shows small finish chips and dings along its edges. The metal hardware shows some tarnish with age. |
| Serial Number: | F322344 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal signs of play wear. |