This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Ibanez RGA622XH Prestige Axe Design Lab White 2024
Ibanez RGA622XH Prestige Axe Design Lab White 2024
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: F2401030
Weight: 7lbs 8oz
$2,225.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Wizard HP |
| Fingerboard Radius: | 17.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 11.3k Neck: 9.4k |
| Weight: | 7lbs 8oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with minor wear present. |
| Serial Number: | F2401030 |
| Tech Notes: | This Ibanez plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |
SKU: U6766701801

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Wizard HP |
| Fingerboard Radius: | 17.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 11.3k Neck: 9.4k |
| Weight: | 7lbs 8oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with minor wear present. |
| Serial Number: | F2401030 |
| Tech Notes: | This Ibanez plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |