This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
17
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
$2,221.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | large, "V" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Weight: | 3lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | The neck has been reset. The saddle and bridge pins have been replaced. |
| Case Details: | Hard shell case. |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are small with minimal play wear. |
SKU: U6030636203

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | large, "V" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Weight: | 3lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | The neck has been reset. The saddle and bridge pins have been replaced. |
| Case Details: | Hard shell case. |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are small with minimal play wear. |