This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
16
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
$830.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Solid Mahogany body with a Maple veneer top. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Nut Width: | 2-1/16" |
| Scale Length: | 24" |
| Electronics: | Original Electronics; one single coil pickup, volume, and tone control. |
| Pickup Measurements: | 8.89kΩ |
| Hardware: | The bridge and tuners are original, the tuner buttons have been replaced |
| Weight: | 5lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | Tuner buttons have been replaced with black plastic buttons. |
| Case Details: | Original hardshell case. |
| Cosmetic Condition: | The finish is glossy and in good condition for its age. There are numerous dents and dings on the sides and top of the guitar. |
| Tech Notes: | Currently setup in open D |
SKU: U3929727103

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Solid Mahogany body with a Maple veneer top. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Nut Width: | 2-1/16" |
| Scale Length: | 24" |
| Electronics: | Original Electronics; one single coil pickup, volume, and tone control. |
| Pickup Measurements: | 8.89kΩ |
| Hardware: | The bridge and tuners are original, the tuner buttons have been replaced |
| Weight: | 5lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | Tuner buttons have been replaced with black plastic buttons. |
| Case Details: | Original hardshell case. |
| Cosmetic Condition: | The finish is glossy and in good condition for its age. There are numerous dents and dings on the sides and top of the guitar. |
| Tech Notes: | Currently setup in open D |