This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Solid mahogany body |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.85 12th: 0.95 |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Set mahogany neck with a bound Ebony fretboard. |
| Electronics: | Original electronics: two single coil sized humbuckers, one full sized humbucker, master volume, master tone, mini coil split switch for the bridge pickup, and a five position pickup selector switch. |
| Pickup Measurements: | Neck: 9.63 Middle: 9.56kΩ Bridge: 16.57kΩ |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 7lbs 11oz |
| Case Details: | Hardshell case |
| Cosmetic Condition: | The finish is glossy and in great condition with very few scratches throughout. |
| Serial Number: | 21082905816 |
| Tech Notes: | This used guitar plays like dream with low action when setup with optimal neck relief. |