
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.895" / 10th fret - 1.000" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 7/8" |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 3lbs 6oz |
| Modifications/Repairs: | There is a visible crack repair by the pick guard just below the sound hole. A cleat has been installed inside the body to cover this crack. This repair is stable and is not affecting playability. The neck has been refretted and after the refret, the nut was shimmed up slightly in order to preserve the original nut. The bridge plate has been replaced. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Martin is nicely aged and worn. The finish is glossy with light checking, scratches, scuffs, and dings throughout. There are spots of heavy case rash on the treble side of the body. The finish in this area reacted with the inside of a case at some point. This is not affecting playability. |
| Serial Number: | 110818 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with medium action. The frets are narrow with light play wear. The serial number dates to 1949. |