This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Serial Number: M2753406
$3,233.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician. For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic condition, please call to speak to one of our experts.
Summary
Finish: Original
Body Material: Mahogany
Top Material: Spruce
Body Details: Mahogany back and sides with spruce top.
Neck Material: Hardwood
Neck Profile: Medium "C"
Fingerboard Radius: 16.00"
Nut Width: 1-11/16"
Scale Length: 24 7/8"
Neck Details: One piece mahogany neck with ebony board.
Hardware: Original hardware except for replaced bone saddle.
Cosmetic Condition: The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only minor scuffs and surface scratches.
Modifications/Repairs: The saddle has been replaced.
Serial Number: M2753406
Tech Notes: The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play wear.
Case Details: Original hard shell case.
Summary
Finish: Original
Body Material: Mahogany
Top Material: Spruce
Body Details: Mahogany back and sides with spruce top.
Neck Material: Hardwood
Neck Profile: Medium "C"
Fingerboard Radius: 16.00"
Nut Width: 1-11/16"
Scale Length: 24 7/8"
Neck Details: One piece mahogany neck with ebony board.
Hardware: Original hardware except for replaced bone saddle.
Cosmetic Condition: The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only minor scuffs and surface scratches.
Modifications/Repairs: The saddle has been replaced.
Serial Number: M2753406
Tech Notes: The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play wear.
Case Details: Original hard shell case.
SKU: 0018-U4

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany back and sides with spruce top. |
| Neck Material: | Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Medium "C" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 7/8" |
| Neck Details: | One piece mahogany neck with ebony board. |
| Hardware: | Original hardware except for replaced bone saddle. |
| Modifications/Repairs: | The saddle has been replaced. |
| Case Details: | Original hard shell case. |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only minor scuffs and surface scratches. |
| Serial Number: | M2753406 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play wear. |