This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 337424
Weight: 4lbs 12oz
$1,806.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-7/8" |
| Electronics: | None |
| Weight: | 4lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | -The body and neck have been refinished -Repaired cracks in the sides and top of the body -The neck has been reset and refretted -The nut has been replaced -The bridge has been reglued and the saddle replaced |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 337424 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. The serial number dates the guitar to 1974. |
SKU: U6127841801

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-7/8" |
| Electronics: | None |
| Weight: | 4lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | -The body and neck have been refinished -Repaired cracks in the sides and top of the body -The neck has been reset and refretted -The nut has been replaced -The bridge has been reglued and the saddle replaced |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 337424 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. The serial number dates the guitar to 1974. |