This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Martin HD-28 Special Adirondack VTS Natural 2021
Martin HD-28 Special Adirondack VTS Natural 2021
Regular price
$3,752.00
Regular price
Sale price
$3,752.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 3012928
Weight: 4lbs 9oz
Questions? Chat Now!
$3,752.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .86" 12th- .99" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Weight: | 4lbs 9oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only minor surface scratches. |
| Serial Number: | 3012928 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play well. |
SKU: U7586561601

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .86" 12th- .99" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Weight: | 4lbs 9oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only minor surface scratches. |
| Serial Number: | 3012928 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play well. |