This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "V" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .81" & 10th. Fret: .89" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 24 7/8" |
| Electronics: | Non-original K&K Pure Mini. |
| Hardware: | A heel strap button has been installed. All other hardware is original. |
| Weight: | 4lbs 3oz |
| Modifications/Repairs: | -K&K Pure Mini. -Heel strap button. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with general play wear throughout. |
| Serial Number: | 2824329 |
| Tech Notes: | This 000-42 plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall and show moderate wear. |