This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 2263434
Weight: 4lbs 9oz
$3,202.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | None |
| Weight: | 4lbs 9oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Martin guitar is in good condition, with mild signs of use. The binding at the bottom of the body has some chips and dings, and there is some spots of stand rash on the back of the body. |
| Serial Number: | 2263434 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |
SKU: U6741155602

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | None |
| Weight: | 4lbs 9oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Martin guitar is in good condition, with mild signs of use. The binding at the bottom of the body has some chips and dings, and there is some spots of stand rash on the back of the body. |
| Serial Number: | 2263434 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |