This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | V |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.87" 9th - 1.01" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-13/16" |
| Scale Length: | 25 2/5" |
| Electronics: | A K&K Pure Mini pickup with endpin jack has been installed. |
| Hardware: | The strap button has been drilled out to accommodate the endpin jack. The saddle and bridge pins have been replaced and the originals are included in the case. |
| Weight: | 4lbs 4oz |
| Modifications/Repairs: | A K&K Pure Mini pickup has been installed and the strap button has been drilled out to accommodate its jack. The saddle and bridge pins have been replaced. A top crack running down the center seam from the bridge to the end of the lower bout has been repaired with internal cleats installed. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Martin guitar is in good condition. The finish is glossy with light surface scratching and some checking. A repaired center seam crack is faintly visible running from the bridge to the end of the lower bout. This is stable and will not affect playability. |
| Serial Number: | 759755 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minor play wear. |