1
/
of
10
- Used
Music Man StingRay 4 HS Neck-Through 3EQ Vintage Sunburst 2018
Music Man StingRay 4 HS Neck-Through 3EQ Vintage Sunburst 2018
Regular price
$2,517.00
Regular price
Sale price
$2,517.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: S02218
Weight: 10lbs 2oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$2,517.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .85" (1st fret), .97" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 11.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | N/A due to active electronics |
| Weight: | 10lbs 2oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Music Man StingRay bass is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | S02218 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action, and the frets show minimal wear. |
SKU: U7577827501

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .85" (1st fret), .97" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 11.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | N/A due to active electronics |
| Weight: | 10lbs 2oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Music Man StingRay bass is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | S02218 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action, and the frets show minimal wear. |