This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
18
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: N/A
Weight: 7lbs 5oz
$4,181.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Steel |
| Body Material: | Steel |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | Rounded "V" profile |
| Fingerboard Radius: | No Radius |
| Nut Width: | 1-7/8" |
| Electronics: | None |
| Weight: | 7lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage National guitar is in clean condition, with a light patina and some color chipping along the body edges. The headstock face and fingerboard have light finish wear. |
| Serial Number: | N/A |
| Tech Notes: | The guitar plays well with higher action, and is well suited to slide and open chord playing. The narrow frets show light wear. The mark at the top of the headstock dates the guitar to 1929. |
SKU: U6761553908

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Steel |
| Body Material: | Steel |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | Rounded "V" profile |
| Fingerboard Radius: | No Radius |
| Nut Width: | 1-7/8" |
| Electronics: | None |
| Weight: | 7lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage National guitar is in clean condition, with a light patina and some color chipping along the body edges. The headstock face and fingerboard have light finish wear. |
| Serial Number: | N/A |
| Tech Notes: | The guitar plays well with higher action, and is well suited to slide and open chord playing. The narrow frets show light wear. The mark at the top of the headstock dates the guitar to 1929. |