This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Novo Serus J 2-Tone Burst Light Distress w/Black Block Inlays & Fralin P-90 Pickups (Serial #25334)
Specs
Specs
General
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 25334 |
| Product Color: | 2-Tone Burst |
| Relic/Aging Level: | Light Distress |
| Case Type: | Gig Bag Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Material: | Tempered Pine |
| Body Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
Neck
| Neck Material: | Figured Tempered Maple |
| Neck Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Tint/Color: | Amber |
| Neck Shape: | Medium ‘C’ (.830″) |
| Fingerboard Material: | Figured Tempered Maple |
| Headstock Veneer: | Amber |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.65" |
| Fingerboard Radius: | Compound 9.5-14" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 21 Frets |
| Neck Joint: | Bolt-On |
| Fingerboard Inlay: | Black Blocks |
| Inlay Shape: | Blocks |
| Side Marker Inlay: | Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Novo Logo |
| Neck Binding: | None |
Electronics
| Bridge Pickup: | Fralin P-90 |
| Neck Pickup: | Fralin P-90 |
| Controls and Switching: | 3-Way Toggle; Volume and Tone Knobs |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Mastery M1 Bridge |
| Tailpiece: | Novo Vibrato w/Lightning Bolt Arm |
| Tuning Machines: | Kluson Vintage Staggered |
| Fret Wire: | Medium (.047″x.095″) |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | Aged Pearloid |
| Knobs: | Black Mustang Knobs |
| Switch Cap: | Black |