1
/
of
8
- Used
Regular price
$2,993.00
Regular price
Sale price
$2,993.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: S2085597
Weight: 7lbs 8oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$2,993.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Peroba Rosa |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Guaribu Preto |
| Neck Profile: | Medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .84" 12th - .93" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.5k ohms Middle - 3.8k ohms Bridge - 7.4k ohms |
| Weight: | 7lbs 8oz |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with minimal play wear. |
| Serial Number: | S2085597 |
| Tech Notes: | Guitar plays well with low action and optimal relief in the neck. The frets have minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7592464502

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Peroba Rosa |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Guaribu Preto |
| Neck Profile: | Medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .84" 12th - .93" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.5k ohms Middle - 3.8k ohms Bridge - 7.4k ohms |
| Weight: | 7lbs 8oz |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with minimal play wear. |
| Serial Number: | S2085597 |
| Tech Notes: | Guitar plays well with low action and optimal relief in the neck. The frets have minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |